AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

Tým TOYOTA GAZOO RACING se připravuje na závod v Mexiku

Tým Toyota GAZOO Racing tento týden čeká premiéra na závodu Šest hodin v Mexiku. Jde o pátý závod ze série letošního světového šampionátu vytrvalostních soutěží FIA (WEC).

Na okruhu o délce 4303 m v hlavním městě Mexika budou o své první pódiové umístění v letošní sezóně bojovat Anthony Davidson, Sébastien Buemi a Kazuki Nakajima za volantem vozu TS050 Hybrid s číslem 5. Sestavu týmu Toyota s vozem TS050 Hybrid č. 6 pak doplní Stéphane Sarrazin, Mike Conway a Kamui Kobayashi.

Polovina jezdecké sestavy týmu – Sébastien, Stéphane a Mike – má s částí okruhu (2,14 km) v Mexico City již zkušenost díky březnové účasti v závodech Formule E, kde Sébastien vybojoval umístění na stupních vítězů.

Vrcholný podnik vytrvalostních soutěží se v Mexiku naposledy pořádal v roce 1991, kdy se zde konalo předposlední kolo tehdejšího mistrovství světa sportovních vozů, přičemž závod měřil 430 km. Tohoto podniku se Toyota nezúčastnila, ale na okruhu v Mexiku již dvakrát soutěžila.

Ani jedna z nasazených Toyot 90C-V v roce 1990 do cíle bohužel nedojela, neboť posádky ve složení Johnny Dumfries a Roberto Ravaglia, resp. Geoff Lees a John Watson musely kvůli technickým problémům odstoupit. O rok předtím se posádka Dumfries a Watson kvalifikovala na třetí pozici, ale v průběhu závodu odstoupila.

Akce se opět pořádá na okruhu Autodromo Hermanos Rodriguez v Mexico City, avšak samotný okruh se od té doby výrazně změnil. Trať nese jméno po bratrech Rodriguezových, Ricardovi a Pedrovi. „Hermanos“ ve španělštině znamená bratři. Oba byli významnými mexickými závodníky, kteří zahynuli při nesouvisejících autonehodách.

Starý okruh proslul svojí dlouhou a mírně klopenou poslední zákrutou, označovanou Peraltada. Modernizovaný okruh byl v tomto místě upraven a poslední zatáčky nyní procházejí přes basebalový stadion. Zbytek trati se drží původního plánu.

Okruh v nadmořské výšce 2285 metrů je nejvýše položeným v celém letošním závodním rozvrhu WEC. Řídký vzduch v této nadmořské výšce si žádá aerodynamický kit pro mimořádně vysoký přítlak, aby vozy měly dostatečný záběr. Kromě toho je nezbytné zajistit účinnější chlazení motoru a hybridní soustavy. Vozy TS050 Hybrid s ultra-vysokým přítlakem dojely minulý měsíc při své premiéře na okruhu Nürburgring na pátém a šestém místě, avšak Toyota usilovně pracuje na dalších vylepšeních pro Mexiko, aby charakteristiky vozu co nejlépe odpovídaly podmínkám tohoto okruhu.

První výsledky budou známy ve čtvrtek, kdy vozy absolvují na trati celkem 4,5 hodiny v rámci zkoušek a dvou tréninkových jízd. V pátek pak proběhne poslední trénink a kvalifikace před vlastním závodem, jenž se uskuteční v sobotu ve 13:30 místního času.

Toshio Sato, prezident závodního týmu: „Mexiko je pro nás i všechny ostatní týmy soutěže WEC novou výzvou. Všichni se moc těšíme, až tam dorazíme a setkáme se s našimi mexickými fanoušky. Tento závod je totiž první akcí mimo evropský kontinent. Usilujeme o kvalitní výsledky a věřím, že máme potenciál jich dosáhnout. Přestože do Mexika vezeme náš aerodynamický paket pro ultra-vysoký přítlak, můžeme se díky řídkému vzduchu těšit na zajímavé hodnoty maximálních rychlostí. S naším modelem TS050 Hybrid jsme v takové nadmořské výšce ještě nejeli, trať je pro nás nová a tým bude v rámci tréninků pilně pracovat na tom, aby byl vůz na závod dobře připravený.“

Anthony Davidson (TS050 Hybrid, vůz č. 5):
„V Mexiku jsem zatím nebyl, natož na tomto okruhu, takže se na tuto výpravu těším. Na tento konkrétní závod se těším i proto, že jsem slyšel jen to nejlepší o mexických fanoušcích, takže očekávám skvělou atmosféru. Mým cílem je, abychom se vozem č. 5 dostali minimálně na stupně vítězů, a tak doufám, že budeme dostatečně rychlí. Uděláme maximum pro to, abychom dosáhli dobrého výsledku.“

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Jsem nadšený z toho, že jedeme objevit novou trať. Myslím, že pro soutěž WEC to bude skvělá lokalita. Má dlouhou tradici ve světě motorsportu a tamní fanoušci o vytrvalostních závodech hodně vědí. V Mexiku jsem letos již byl a okruh si částečně vyzkoušel. Úsek na stadionu je opravdu úžasný a fanoušci reagují nadšeně. Okruh Nürburgring byl pro nás trochu těžký, ale jsme si jisti, že se dokážeme vrátit do hry a bojovat.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vůz č. 5): „Je dobré, že jsme po Nürburgringu měli dost času na přípravu před Mexikem. Jelikož je to v rámci WEC nový okruh, tak jsem si trať pořádně nastudoval. Nyní se cítím připravený a již se nemůžu dočkat, až na okruh poprvé vyrazím. Slyšel jsem, že fanoušci v Mexiku jsou mimořádně hluční, takže čekám skvělou atmosféru. Doufám, že se postaráme o pěknou podívanou a další úspěšný víkend v rámci soutěže WEC.“

Stéphane Sarrazin (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Vždy, když tento seriál zavítá na úplně novou trať, je to spojené s velkou výzvou a vzrušením. Hodně náročné budou zejména tréninkové jízdy, protože chceme získat spoustu detailních informací o chování našeho vozu na tomto okruhu. Nezvyklým faktorem v Mexiku bude nadmořská výška, která to bude pilotům komplikovat, ale jsem na to připraven. Věřím, že se opět dostaneme do správného tempa.“

Mike Conway (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Již se těším na kompletní okruh v Mexiku. Je to úžasná lokalita a Mexičané si dokáží motorsport užít, takže by to pro nás měl být zážitek. Jsem moc rád, že jsem si tamní nadmořskou výšku již vyzkoušel, což mi přípravu trochu usnadňuje, protože vím, co mohu čekat. V týdnu budeme mít spoustu práce s aklimatizací na nový okruh, ale jsem připraven a doufám, že budeme opět bojovat v čele.“

Kamui Kobayashi (TS050 HYBRID, vůz č. 6): „Tento víkend by měl být velmi zajímavý, protože Mexiko je pro všechny z nás novým okruhem. Musíme počítat i s řídkým vzduchem, a tak bude zajímavé, jaký dopad na vozy a piloty to bude mít. Naše výsledky by měly být lepší než na Nürburgringu, ale musíme si počkat a uvidíme, jak to nakonec dopadne. Budeme usilovně pracovat na tom, abychom do závodu nasadili dokonale připravený vůz, a doufám, že budeme bojovat o stupně vítězů.“

O účasti týmu TOYOTA GAZOO Racing ve světovém šampionátu vytrvalostních soutěží (WEC):
Světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC se TOYOTA poprvé zúčastnila v roce 1983, kdy zahájila své dlouholeté aktivní angažmá ve vytrvalostních soutěžích. Od roku 1985 byly vozy TOYOTA nasazeny již v 17 závodech 24 hodin Le Mans, přičemž nejlepším umístěním bylo druhé místo ve čtyřech různých ročnících (1992, 1994, 1999 a 2013). V roce 2012 vstoupila TOYOTA do obnoveného světového šampionátu vytrvalostních soutěží WEC, kdy využila odborných zkušeností technického střediska TOYOTA Higashi-Fuji (zajišťuje vývoj hybridního hnacího ústrojí) s podporou společnosti TOYOTA Motorsport GmbH a jejího zázemí pro vývoj podvozku. Domovskou základnou multinárodního týmu je německý Kolín nad Rýnem, kde působí i konstruktéři z oddělení motorsportu a hybridních pohonů automobilky TOYOTA, kteří nové technologie a know-how následně uplatňují při vývoji sériově vyráběných modelů.

Od roku 2012 získala TOYOTA celkem devět prvních startovních pozic a dokázala zvítězit v osmi závodech a vybojovala celkem 23 pódiových umístění. V roce 2014 tento tým získal mistrovský titul pro závodní jezdce i pohár konstruktérů s vozem TS040 HYBRID a o rok později TOYOTA oslavila 30 let od své první účasti na Le Mans. Společnost TOYOTA Motorsport GmbH spojuje působení v projektu WEC se svými dalšími aktivitami, jako jsou např. dodávky motorů pro světový rallyový šampionát v rámci návratu týmu TOYOTA do této kategorie, plánovaného na rok 2017, anebo zajišťování konstrukčních služeb a dalších aktivit soukromým zájemcům působícím v motorsportu.

Čtěte také:
Tým TOYOTA GAZOO RACING by nejraději zapomněl na nepovedený start na Nürburgringu
Tým TOYOTA GAZOO RACING přišel o vítězství v Le Mans 2016 v posledních minutách závodu
Tým TOYOTA GAZOO RACING bude do závodu v Le Mans startovat z druhé řady
TS050 Hybrid: Nový vůz pro tým TOYOTA GAZOO Racing

Tým TOYOTA GAZOO RACING se postavil v Mexiku na stupně vítězů