AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

V kalifornském Long Beach se představí koncepční model Lexus RC F GT

Tento víkend se přímo na okruhu představí speciální závodní vůz Lexus RC F GT, který vyjede v době mezi závody 42. ročníku Velké ceny Toyota v kalifornském Long Beach.

RC F GT Concept je modelem pro jízdu na okruzích a lze jej zařadit mezi homologovaný sériový model RC F a čistokrevný závodní vůz RC F GT3, jenž se brzy postaví soupeřům v závodech americké série IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Vývoj modelu GT Concept probíhal současně se sériovou verzí RC F v japonském vývojovém centru Lexus za podpory skupiny Lexus International Motorsports Group. Vůz prezentovaný v Long Beach je výsledkem dalšího vývoje studie RC F GT Concept, se kterou Justin Bell dojel v červnu 2015 jako pátý v kategorii Time Attack mezinárodních závodů do vrchu Pikes Peak.

Díky širokému uplatnění kompozitních materiálů v rámci karoserie je koncept oproti sériovému RC F o 363 kg lehčí. GT Concept používá stejný motor a převodovku jako sériový vůz, ale disponuje upraveným systémem mazání a chladicí soustavou i sportovní verzí výfukové soustavy. Zesílený podvozek je odolnější a nabízí širší možnosti úprav pro potřeby soutěží. Software továrního systému integrovaného řízení dynamiky vozidla (VDIM) byl speciálně upraven s ohledem na špičkovou ovladatelnost při jízdě na okruzích.

GT Concept ukazuje na potenciál platformy a hnacího ústrojí, na němž staví naše modely s označením F,“ uvedl Jeff Bracken, viceprezident skupiny a generální manažer divize Lexus, a dodal: „Vysoce výkonná kupé RC F a sedany GS F jsou navrženy pro nadšené řidiče a jasně deklarují, kam až sahají konstrukční schopnosti automobilky Lexus.“

Za volant koncepčního modelu RC F GT Concept v Long Beach usednou profesionální piloti Lexusu Scott Pruett a Roger Yasukawa.Scott Pruett je pilotem s nejvyšším počtem vítězství ze všech aktivních závodních jezdců v rámci severoamerických soutěží sportovních vozů. Scott je čtyřnásobným vítězem závodu Rolex 24 hodin v Daytoně a rovněž získal mistrovské tituly v sériích Trans Am, IMSA a Rolex Grand Am, stejně tak jako vítězství v závodech CART, Le Mans a IROC.

V roce 2016 pak Klub silničních závodních jezdců udělil Scottovi ocenění Phila Hilla za vynikající výsledky. Scott byl nedávno jmenován továrním jezdcem Lexusu pro závodní vůz RC F GT3, který tým F Performance Racing nasadil do americké série IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Roger Yasukawa vyrostl na závodech motokár a formulí v Japonsku, Velké Británii a Americe. Od svých 21 let je profesionálem a zaznamenal úspěchy ve Formula Atlantics, IndyCars a IMSA GT s vozy poháněnými jednotkami od Toyoty. Roger působí jako zkušební jezdec společnosti Lexus U.S.A. již od uvedení modelu IS F v roce 2007.