AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

Bezdrátové dobíjení vozidel Toyota

Bezdrátové dobíjení vozidel. Sen? Nikoliv! Toyota zahájila ověřovací testování systému.

toyota priusKoncem letošního února Toyota Motor Corporation oznámila, že zahájí ověřovací testování úplně nového systému pro bezdrátové dobíjení akumulátorů. Jsou používány ve vozech s elektromotory typu Plug-in, nebo elektromobily. Testování se bude konat v japonské prefektuře Aiči.

Jak to funguje?

Vozidlo je zaparkované nad cívkou zabudovanou v úrovni terénu. Tímto se dobíjení vozidla zjednodušuje a je pohodlnější pro uživatele.

Dobíjecí soustava využitím technologie magnetické rezonance, se elektřina přenáší za pomoci magnetické rezonance v důsledku změn intenzity magnetického pole mezi cívkou na úrovni terénu (vysílač energie) a cívkou zabudovanou ve vozidle (přijímač energie).

Systém dokáže automaticky potlačovat pokles účinnosti přenosu energie způsobený nesprávným zarovnáním cívek nebo výškovými rozdíly mezi vysílající a přijímající cívkou. Systém dokáže minimalizovat elektromagnetické rušení zařízení nacházející se v blízkosti. Vysílací cívka zabudovaná v zemi je dostatečně robustní, aby bez problémů přestála přejezdy vozidel.

Další novinkou je funkce „parkovací asistent“, který naviguje auto k vysílající cívce na parkovacím místě. Díky této funkci může řidič zajet přesně na místo, kde je dobíjení optimální. Nová funkce je integrována s inteligentním parkovacím asistentem IPA* od Toyoty.

Ověřovacího testování se zúčastnili tři hybridní vozy s technologií Plug-in používané domácnostmi v prefektuře Aiči, jednalo se zejména o upravený model Toyota Prius + . Toto testování bude v první fázi trvat zhruba jeden rok a bude hodnotit spokojenost uživatelů s jeho praktickým používáním, chybovost nájezdu vozu nad dobíjecí cívkou, četnost dobíjení vozidla a dobíjení podle časovače.

Výsledky testování budou využity k dalšímu rozvoji technologie s cílem uvedení na trh. Toyota je přesvědčena, že komerční využití technologie napomůže k podpoře elektromobilů poháněných elektromotorem a propagaci snazší a ekologičtější mobility.

Hlavní specifikace systému pro bezdrátové dobíjení akumulátorů

Technologie dobíjení Magnetická rezonance
Kmitočet 85 kHz
Vstupní napětí 200V AC
Dobíjecí výkon 2 kW
Doba dobíjení Cca. 90 minút