AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

Příběh Toyoty RAV4 – 20 let historie

Příběh jednoho neobyčejného auta

toyota rav 4

Toyota RAV  (1998)

V roce 1989 přišla automobilka Toyota se zcela přelomovým konceptem automobilu, který změnil historii. Tím modelem je Toyota RAV , který se nakonec do sériové výroby dostal až o pět let později, tedy v roce 1994. Pojďme si tedy společně představit jednotlivé milníky vývoje tohoto úspěšného auta.

toyota rav 1998

Toyota RAV 4  (1994) – první přelomové kompaktní SUV na trhu

Toyota RAV 4 byla v roce 1994 doslova bořičem všech mýtů. Zákazník měl v segmentu všech značek a výrobců poměrně malou možnost výběru vozu, který by se něčím zásadním lišil. Volba osobního auta padla většinou tedy na některý ze sedanů nebo hatchbacků, kterých byl trh přesycen. Pokud chtěli do terénu, museli zvolit velká muskulaturní terénní off-road monstra.

Segment vozů SUV otevřela právě Toyota RAV4 a byla jako zjevení. Velmi praktické auto se samonosnou karoserií poskytovalo do té doby nevídaný komfort pro 4 pasažéry a zaručovalo perfektní jízdní vlastnosti běžného osobního vozu, který se ale hravě prokousal i náročnějším terénem.

Pokud se s RAV 4 vydáte do terénu nebo se jen zhorší počasí, nemusíte se obávat. Vyšší poloha za volantem zpříjemnila a výrazně zlepšila výhled z vozu a v kombinaci s vysokou světlou výškou dělala řidiči radost při překonávání terénních překážek.

Obrovský hit si zákazníci zamilovali nejen v Česku, ale i celosvětově. Jeho osobitý design s množstvím ochranných gumových prvků karoserie zákazníky oslovil a Toyota záhy po uvedení modelu zdvojnásobila produkci, aby poptávku vůbec uspokojila.

Rozšíření modelové řady

Třídvéřová karoserie byla v roce 1996 doplněna o verzi s pěti dveřmi, čímž se praktické využití vozu ještě zvýšilo. Přibyla i automatická převodovka. V roce 1998 dostala RAV 4 také bratříčka s otevřenou střechou. Úžasně zábavný automobil bez střechy však oslovil spíše v zahraniční a v ČR se příliš neujal. Bez střechy se RAV 4 vyráběla jen do roku 2000

Toyota RAV 4 druhé generace (2000)

Rok 2000 znamenal nejen nové milénium, ale také zrození druhé generace Toyoty RAV 4. Výrazně přibylo konkurentů. Každý se chtěl přiživit na nově vzniklém segmentu vozidel, který byl tolik oblíbený. RAV 4 však dostala proti konkurentům tolik novinek navíc, že si svou pozici královny SUV s přehledem zachovala. Většina unikátních součástek a moderních prvků byla vyrobena přímo pro model RAV 4 a tak byl vůz vždy o krok vepředu.

RAV 4 se také zvětšila a výrazně dospěla. Tužší karoserie umožnila ještě plynulejší a dynamičtější jízdu na silnici i v terénu. Zároveň se velmi ztišila. Odhlučnění bylo na tu dobu pro tak velký vůz doslova převratné.

Toyota RAV 4 třetí generace (2006)

Rok 2006 přinesl zatím předposlední generaci Toyoty RAV 4. Stala se z ní téměř dospělá slečna, která ví, jak se prezentovat a co nabídnout. Snaha vývojářů udržet pozici ve vysoce konkurenčním segmenut vozů SUV se zdařila na jedničku. Zásadní změna nastala v pohodnu 4×4. Nový variabilní pohon všech čtyř kol kombiloval jako vůbec první model trakční a stabilizační systém v jednotný celek. Proti trvalým čtyřkolkám tak nová Toyota RAV 4 bodovala sníženým výkonem i množtvím emisí.

toyota rav 4 2006

Toyota RAV 4 čtvrté generace – od 2013 doposud

Vyrostla nám do krásy. Toyota RAV 4 čtvrté generace je opravdu vyfintěná dáma. Krásná do posledního detailu. Vnější desing si stále drží ty dobře známé prvky z původních generací RAV 4, ale je ještě více uhlazený a líbivý. Originální desing je nepřehlédnutelný a velmi oblíbený u zákazníků.

Protože design není vše, museli vývojáři Toyoty přijít i s další sadou novinek, které novou RAV 4 odlišily od konkurentů. Systém Integrated Dynamic Drive Systém je přelomový asistent, který přizpůsobuje reakci řízení auta a odpružení stavu vozovky, po které jedete. Mimořádně komfortní řešení oslovilo nejen rodiny s dětmi, ale také podnikatelský segment coby reprezentační firemní vůz.

toyota rav 2014

Víc než 20 let historie a zkušeností Toyoty je znát. Toyota RAV 4 otevřela lidem oči a změnila jejich pohled na auto a jeho reálné možnosti využití. Nově nabytá flexibilita a svoboda cestování daly jednoznačnou odpověd na otázku, zda zvolit sedan, hatchback či off-road na terénní bláznění. Ta jednoduchá odpověď je RAV 4

Čtěte také:

Test Toyoty RAV 2014 – magazín Autoblogger.cz

Test bezpečnosti RAV 4 od Euro NCAP