AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

TOYOTA FCV PLUS: Přípravy na vodíkovou budoucnost

Vozidla poháněná palivovými články se často označují za samotný vrchol ekologické dopravy. Avšak v budoucnosti, kdy se vozidla na palivové články stanou běžnými, nebudou automobily pouze konzumenty energie. Cílem Toyoty je dát automobilům zbrusu nový smysl tím, že vozy na palivové články transformuje ze „spotřebičů energie“ na „generátory energie“.

Tato vozidla s nulovými emisemi budou nejen snižovat ekologickou zátěž, ale rovněž vyrábět a poskytovat energii. Toyota FCV PLUS je automobilem na palivové články, který této přeměny již dosáhl a může společnosti přispět tím, že se zapojí do celé infrastruktury pro dodávky elektřiny.

Tři role modelu Toyota FCV PLUS

Využívání vozidel k přeměně čistého vodíku na elektřinu může napomoci chránit životní prostředí a stát se významným hráčem na poli energetické bezpečnosti. Toyota FCV Plus tak zastává tyto tři role:

  • Výroba elektřiny z vodíku: Kromě toho, že Toyota FCV PLUS disponuje vodíkem uloženým ve vlastní nádrži, dokáže elektřinu vyrábět i přímo z vodíku uskladněného mimo samotné vozidlo. Automobil se tak může přeměnit ve stabilní zdroj elektřiny k použití v domácnosti nebo jinde.
  • Sdílení vyrobené elektřiny s ostatními: Zaparkovaná Toyota FCV PLUS může poskytovat svoji elektřinu jiným vozům nebo ji dodávat do lokální energetické sítě v rámci místní infrastruktury.
  • Podpora další výroby elektřiny: Sada palivových článků z Toyoty FCV PLUS nemusí sloužit pouze v automobilu samotném, ale po vyjmutí z vozu najde uplatnění i jako zařízení pro výrobu elektřiny, čímž překračuje tradiční funkci automobilů. Palivové články se všestranným využitím po celém světě by mohly významně pomoci různým místním komunitám.

Kompaktní vůz pro přepravu ve městě

Díky miniaturizaci sady palivových článků pro Toyotu FCV PLUS i dalších komponentů soustavy palivových článků bylo možné navrhnout lehký a kompaktní vůz, ideální pro použití ve městech. K nízké spotřebě paliva napomáhá i propracovaná aerodynamika, která se uplatnila i na spodku vozu. Zabudované panely pro bezdrátové dobíjení akumulátoru, pokrývající zadní kola a podvozkové partie v přední části vozu, umožňují inteligentní externí dobíjení dalších vozidel nebo infrastruktury. Slova a symboly zobrazované na čelním skle a zadním okně pomáhají ostatním rozpoznat, v jakém režimu se vůz momentálně používá.

Součásti pohonu se zmenšily a našly místo co nejblíže k rohům vozidla, aby výsledné uspořádání poskytovalo co největší vnitřní prostor. Malá sada palivových článků se nachází mezi předními koly, zatímco nádrž na vodík najdeme za zadními sedadly. Toto řešení společně s použitím čtyř nezávislých motorů zabudovaných přímo v kolech vozu umožnilo, aby Toyota FCV PLUS disponovala délkou kompaktního vozu, avšak s interiérem, jenž odpovídá velkému sedanu.

Díky soustředění funkčních komponentů do přední a zadní části vozidla se koncepce tohoto vodíkového vozidla příští generace odrazila v optimálním rozložení hmotnosti a příkladném výhledu všemi směry.

Ozdobné obložení v interiéru společně se sedadly nabízí stejně propracované 3D zpracování a další technologie, díky nimž se tento vůz pyšní mimořádně třírozměrným, lehkým a velmi tuhým skeletálním uspořádáním.

Čtěte také:
Toyota na autosalonu v Paříži:
1. TOYOTA GAZOO RACING – tovární závodní tým
2. Autosalon Paříž 2016 – Premiéra Toyota C-HR
3. PRIUS PLUG-IN HYBRID: Nové měřítko v otázkách spotřeby paliva
4. TOYOTA GT86 V MODELOVÉM PROVEDENÍ 2017
5. TOYOTA FCV PLUS: Přípravy na vodíkovou budoucnost