AUTOBOND GROUP a.s.
TOYOTA AUTOBOND GROUP a.s.

Tým Toyoty v rámci projektu „Přejezd pěti kontinentů“ vyrazil do Latinské Ameriky

Automobilka Toyota zahájila v Latinské Americe třetí etapu projektu „Přejezd pěti kontinentů“. V průběhu příštích 14 týdnů budou zaměstnanci Toyoty z Japonska i místních dceřiných společností úzce spolupracovat při zdolávání mnoha náročných terénů po celém kontinentu.

V rámci tohoto projektu se zaměstnanci sami posadí za volant a prakticky si vyzkouší řízení v podmínkách Latinské Ameriky, aby na vlastní kůži poznali prostředí, kterému jsou běžně vystaveni jejich zákazníci. Projekt se stane jakousi platformou, jejímž prostřednictvím Toyota získá možnost školit vlastní zaměstnance a zdokonalovat jejich schopnosti potřebné k výrobě stále lepších automobilů.

První etapu „Přejezdu pěti kontinentů“ Toyota absolvovala v roce 2014 v Austrálii. Tým čítající 80 zaměstnanců automobilky musel zdolat různorodé cesty celého kontinentu o celkové délce asi 20 tisíc kilometrů. Vyzkoušel si jízdu v poušti i dalších náročných terénech. Všichni účastníci tak měli možnost získat praktické poznatky potřebné k lepšímu pochopení a odhalení různých faktorů v kontextu výroby automobilů, které by samotným zajížděním vozů na zkušebních tratích nikdy nezjistili.

Druhý úsek absolvoval další tým v roce 2015, kdy se 140 zaměstnanců automobilky Toyota utkalo v Severní Americe s nejrůznějšími terény a trasou o celkové délce asi 28 tisíc kilometrů. Tým byl rozdělen podle ročních sezón na letní a zimní. Účastníci tak měli možnost odhalit provozní požadavky automobilů za mimořádně různorodých jízdních podmínek, např. v nelítostném Údolí Smrti nebo za nemilosrdných arktických podmínek Aljašky a Kanady.

V rámci letošní třetí etapy projektu „Přejezd pěti kontinentů“ se zaměstnanci Toyoty rozdělí do tří týmů s cílem překonat celkovou vzdálenost čítající přibližně 20 tisíc kilometrů. Při zdolávání hranic sedmi zemí a seznamování se s různorodými kulturami a klimatickými podmínkami pozná tým nejrůznější náročné jízdní podmínky kontinentu, včetně blátivých cest v tropech, horských silnic ve výškách přes 4 tisíce metrů nebo dálnic bičovaných silným bočním větrem. Vozidla zapojená do projektu budou muset zdolat i duny a vádí (vyschlé říčné toky), které se nacházejí na trati proslulé dakarské rally. Rally Dakar je celosvětově považována za jeden z nejnáročnějších podniků motoristického sportu.

„Tím, že se účastníci sami posadí za volant, získají praktické zkušenosti z ovládání vozu a řízení na nejrůznějších cestách. Z jejich pocitů a úvah pak vyplynou poznatky potřebné k výrobě stále lepších automobilů,“ říká k myšlence projektu Akio Toyoda, prezident automobilky Toyota, a dodává: „V průběhu latinskoamerické etapy budou vozidla a jejich řidiči v různých zemích vystaveni mnoha výzvám, a to nejen z důvodu různorodých povrchů vozovek, ale i teplotních a výškových změn. Očekávám, že členové týmu si překonáváním různých obtížných situací postupně zdokonalí svoji intuici.“

Přejezd pěti kontinentů není jediný projekt, v kterém jsou zaměstnanci Toyoty zapojeni. Již od roku 2007 se v rámci týmu Toyota GAZOO Racing aktivně účastní vytrvalostního závodu 24 hodin Nürburgringu, pořádaného každým rokem v Německu. Toyota tak školí své zaměstnance právě na Nürburgringu, kde jsou vozy vystaveny rovněž extrémním podmínkám avšak zcela odlišným. V dubnu roku 2015 Toyota sloučila veškeré své aktivity na poli motorsportu pod tým Toyota GAZOO Racing ve snaze rozvíjet své lidí prostřednictvím motoristického sportu.

Z pohledu týmu Toyota GAZOO Racing je projekt „Přejezd pěti kontinentů“ zaměřen především na rozvoj pracovníků – tedy jeden z důležitých pilířů světa motoristického sportu. Toyota bude v tomto projektu i nadále pokračovat, ruku v ruce se 340 tisíci zaměstnanců Toyoty po celém světě, ve snaze naplňovat obecný cíl, kterým je přinášet zákazníkům radost prostřednictvím stále lepších automobilů. Cílovým termínem dokončení těchto projektů je rok 2020, kdy se budou konat Letní olympijské hry v Tokiu.

Přejezd Latinské Ameriky:

Doba trvání: cca 3,5 měsíce, počínaje 22. srpnem (pondělí)

Trasa celkem cca 20 tis. km napříč pěti zeměmi:
Tým 1: Brazílie a Paraguay (22. srpna až polovina září)
Tým 2: Chile, Peru a Bolívie (konec září až konec října)
Tým 3: Argentina a Uruguay (počátek listopadu až počátkem prosince)

Vozidla zapojená do projektu: devět modelů, vč. vozů lokální výroby, např. Hilux, SW4 (Fortuner) a Etios (pro každý z týmů)

Zaměstnanci: cca 110 (zaměstnanci Toyota Motor Corporation a místních dceřiných společností)